mpb
05 بهمن 1401 - 08:12

قاچاق دام به خارج بیشتر مطرح است/ آمار بیمه دام در زنجان پایین است

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر قاچاق دام به خارج از کشور بیشتر مطرح است، گفت: عمدتا کشفیاتی که در استان زنجان در رابطه با قاجاق دام صورت می‌گیرد، دام‌های هستند که از سایر استان‌ها وارد استان زنجان شده تا از این طریق به استان‌های مرزی هدایت شوند، این در حالی است که در خود استان زنجان خیلی کم قاچاق دام اتفاق می‌افتد.

محمد علی صادقی، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان، با بیان اینکه در حال حاضر قاچاق دام به خارج از کشور بیشتر مطرح است، اظهار داشت: در حال حاضر قاچاق دام بدین معنا است که هر گونه نگه‌داری، حمل‌و‌نقل، خرید و فروش دام بدون پلاک و مجوز دامپزشکی، قاچاق دام محسوب می‌شود.

معاون جهاد کشاورزی استان زنجان اضافه کرد: عمدتا کشفیاتی که در استان زنجان در رابطه با قاجاق دام صورت می‌گیرد، دام‌های هستند که از سایر استان‌ها وارد استان زنجان شده و از این طریق به سمت استان‌های مرزی هدایت می‌شوند، این در حالی است در خود استان زنجان خیلی کم قاچاق دام اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از یک میلیون و ۲۱۳ هزار راس دام در استان حدود ۹۶۳ هزار راس دام پلاک کوبی شده‌اند، تصریح کرد: می‌توان گفت که ۸۰ درصد دام‌ها در سطح استان پلاک کوبی شده‌اند این در حالی است که در دام سنگین صنعتی صد در صد پلاک کوبی و هویت‌گذاری انجام شده است.
صادقی با بیان اینکه همه خدمات از جمله پرداخت تسهیلات به دامداران، نهاده و هر گونه خدمات دامپزشکی در صورتی شامل می‌شود که دامداران پلاک‌کوبی و هویت‌گذاری بر روی دام‌هایشان انجام داده باشند، عنوان کرد: با توجه به اینکه نرخ دام هم در دو هفته اخیر افزایشی بوده است از دادمداران خواهشمندیم نسبت به پلاک کوبی و بیمه دام خود اقدام کنند.
وی با بیان اینکه بیمه دام هم مانند پلاک‌کوبی اجباری است، اضافه کرد: در این راستا دامداران می‌توانند به مراکز خدمات کشاورزی، صندوق بیمه جهاد کشاورزی( شعب بانک کشاورزی در هر شهرستان‌ها) و ۳۲ شرکت خدماتی که در سطح استان مستقر هستند مراجعه و نسبت به پلاک کوبی و بیمه دام اقدام کنند.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه عمدتا دامداری‌های روستایی که دسترسی به خدمات ندارند به پلاک کوبی دام کم توحهی می‌کنند، گفت: متاسفانه امسال آمار بیمه دام پایین است و از دامداران خواهشمندیم که این موضوع را هم جدی بگیرند.
پایان پیام/۷۳۰۲۱
 

منبع: فارس
شناسه خبر: 996489