mpb
04 بهمن 1401 - 13:52

تسهیل فرآیند پرونده‌های رفع تداخل اراضی در ۲۹ شهرستان استان فارس

رئیس سازمان جهادکشاورزی فارس با اشاره به اینکه استفاده از نیروهای جوان، متعهد و کارآمد در منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در موضوع رفع تداخل موجب تسهیل و تسریع فرایند شده است، گفت: در ۲۹ شهرستان استان فارس با هدف تسریع در امور، قرادادهای جدید با شرکت‌ها منعقد شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، مجتبی دهقان‌پور صبح سه شنبه در ششمین شورای پیشگیری از تخریب و حفاظت از اراضی فارس با یادآوری اینکه تاکنون برای حدود ۲۰ درصد اراضی مستثنیات این استان رفع تداخل انجام شده است، گفت: رفع تداخل تاکنون برای ۲۷۴ پلاک با مساحت ۶۷۳ هزار و ۳۹۱ هکتار انجام شده است.

وی افزود :۴۵۱ هزار و ۴۴۷ هکتار از این مساحت، مربوط به اراضی ملی تثبیت شده و مابقی اراضی غیر ملی تثبیت شده است.

او با بیان اینکه تا پایان سال گذشته استان فارس از حیث تعداد پلاک رفع تداخل در رتبه ۳۰ کشور و به لحاظ سطح در رتبه ۳۱ قرار داشت، افزود: بر اساس آخرین آماری که در قرارگاه رفع تداخل کشوری اعلام شد، فارس به لحاظ تعداد پلاک رفع تداخل شده به رتبه ۱۶ و به لحاظ سطح به رتبه ۱۳ کشور رسیده است. تاکنون با تمهیداتی که اتخاذ شده امسال از لحاظ تعداد پلاک به رتبه ۸ و به لحاظ سطح غیر ملی تثبیت شده به رتبه ۱۰ کشور رسیده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه استفاده از نیروهای جوان، متعهد و کارآمد در منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در موضوع رفع تداخل موجب تسهیل و تسریع فرایند شده است، گفت: در ۲۹ شهرستان استان فارس با هدف تسریع در امور، قرادادهای جدید با شرکت‌ها منعقد شده است.

دهقان‌پور با بیان اینکه با پیگیری و مکاتبه‌های انجام شده عکس‌های هوایی دهه ۴۰ فارس نیز در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته است تا مبنایی برای بررسی سابقه کشت در آن دهه باشد و از عکس‌های دهه ۷۰ استفاده نشود، افزود: این اقدام باعث رفع برخی اختلاف نظرها و تسریع در انجام مباحث مرتبط با رفع تداخل شده است.

وی از ایجاد یک پایگاه داده در منابع طبیعی و تجمیع آرای قضائی صادر شده طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۱ در آن خبر داد و گفت: شرکت‌های طرف قرارداد با دسترسی به این پایگاه داده توانسته‌اند حق انتخاب داشته باشند، این اقدام در تسریع کار اثر گذار بوده و موجب پیشرفت روند کار شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان فارس همچنین با اشاره به تشکیل یک گروه از مفسرین، این اقدام را عاملی مؤثر در بهبود روند اجرایی دانست و اضافه کرد: اکنون ۲ مفسر خبره در این سازمان مستقر هستند تا کارها با دقت و سرعت ادامه یابد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 994948